Ulica Rolna z oświetleniem w 2018 roku, a co z ulicą Sosnową??

2018-3-22

Wielokrotne przekazywane przez mnie wnioski mieszkańców okręgu nr 2 będą miały swój szczęśliwy finał – w rejestrze umów umieszczonym na stronie miasta ukazał się wpis dotyczący zawartej umowy na wykonanie oświetlenia na ulicach Rolnej! Razem z Rolną oświetlenie uzyska Młodzieżowa, Wschodnia i Turowska. Kwota przeznaczona wszystkie wymienione lokalizacje to 69 741 zł brutto.

W Zielonce nie ma już zbyt wielu miejsc tak ciemnych, jak ulica Rolna na odcinku między ulicami Wrzosową a Wojska Polskiego. Mieszkańcy wielokrotnie sami, jak również wielokrotnie ja zwracaliśmy się z wnioskiem do burmistrza o wykonanie oświetlenia tego niedużego odcinka. „Egipskie ciemności” doskwierały mieszkańcom w codziennym życiu. Jak się okazuje, po analizie znalazła się możliwość wykonania tego oświetlenia, co bardzo cieszy nas wszystkich. Można by powiedzieć – mała rzecz a cieszy – tak właśnie jest w tym przypadku.

Niestety są jeszcze mieszkańcy, którym niezwykle doskwiera taki sam problem braku oświetlenia – mieszkańcy ulicy Sosnowej. Ciemności są nieprzyjemne dla dorosłych, ale dla dzieci powracających ze szkoły jesienią i zimą to szczególnie trudna sytuacja, dlatego od początku działalności w Radzie Miasta podejmuję wszelkie działania, by doprowadzić do wybudowania oświetlenia w tym zakątku Zielonki. Niestety sprawa nie jest prosta.

Pierwszym problemem był fakt, iż obszar ten nie był ujęty w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, a ulica Sosnowa nie była drogą publiczną. Po zgłoszonych przeze mnie wnioskach obszar został włączony do MPZP uchwałą nr XXXVI/338/17 z dnia 29 czerwca 2017 r. Zarówno ulica Sosnowa, jak i łącznik do niej zostały ujęte w nowym planie zagospodarowania przestrzennego, jednak ta sprawa jeszcze niestety nie rozwiązuje sprawy braku możliwości wykonania oświetlenia.

Nadal pozostaje do rozwiązania problem – w jaki sposób wybudować w ulicy Sosnowej oświetlenie w sytuacji, gdy miasto jest jedynie władającym tym terenem, zaś właściciel nie jest znany. Prawna sytuacja sugeruje, iż miasto będzie mogło zasiedzieć użytkowaną ulicę, jednak to może nastąpić za wiele lat. Jak widać, trzeba podjąć takie działania, które pozwolą na wykonanie oświetlenia już, a nie za 20 lat.

Cały czas działam w tej sprawie, nie odpuszczam i wydreptuję kolejne ścieżki, żeby osiągnąć cel i mam nadzieję, że w końcu uda znaleźć się takie rozwiązanie, które pozwoli na budowę oświetlenia również w ulicy Sosnowej.

Renata OCHOCIŃSKA radna okręgu nr 2
klub radnych MIESZKAŃCY

Znajdź nas na Facebooku

FACEBOOK