Nowa ulica Inżynierska i drugi Tunel w Zielonce

2018-7-09

29 maja została podpisana umowa pomiędzy Gminą Zielonka a firmą STS Nasiłowski na budowę ulicy Inżynierskiej na odcinku od ulicy Ogrodowej do Piastowskiej. Obecnie trwają prace przygotowawcze i w najbliższych dniach ruszy z całą mocą budowa jednej z ważniejszych arterii w naszej okolicy. W listopadzie zeszłego roku, gdy Radzie Miasta Zielonka został przedstawiony plan inwestycji na rok 2018 budowa ulicy Inżynierskiej mimo założeń w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, w ogóle nie została uwzględniona. 

Trochę trwało przekonanie radnych i burmistrza, aby jednak nie odpuścić budowy ulicy Inżynierskiej, ale końcowy efekt jest zadowalający, bo ulica zyskała akceptację na budowę. Nie potrafiłam sobie wyobrazić, że po 3 latach wytężonych starań i zabiegania o tę ulicę nagle, być może z powodów czysto politycznych inwestycja nie dojdzie do skutku. Dlatego tak zaciekle, walczyłam o realizację tej inwestycji.

Patrząc przyszłościowo na sprawę miasta, bardzo ważnym elementem stał się również fakt budowy drugiego tunelu w ciągu ulicy Inżynierskiej, Leśnej i Słowackiego. 27 czerwca w Starostwie Powiatowym w Wołominie podpisano umowę na budowę II tunelu pod linią kolejową w ramach modernizacji linii kolejowej. Całą inwestycję finansuje PKP – kwota 34.8 miliona złotych przeznaczona zostanie na połączenie ulicy Słowackiego wiaduktem nad tunelem z ulicą Leśną, a następnie nowym tunelem z ulicą Inżynierską. Całość inwestycji ma być oddana do użytku na początku 2020 roku.

I w tym miejscu pragnę podkreślić zasadność budowy ulicy Inżynierskiej. Po wybudowaniu drugiego tunelu inwestycja kolejowa zostanie połączona w jedną całość z inwestycją miejską – nasz rejon zyska nową jakość, można powiedzieć całkowicie nowe życie. W ścisłym związku z budową II tunelu w Inżynierskiej jest trwająca inwestycja miejska, budowa ulicy Dziennikarskiej, której ciąg komunikacyjny ma się połączyć z ul. Wyszyńskiego.


W tym wypadku chodzi o takie rozłożenie ruchu w mieście, aby mieszkańcy Zielonych Łąk oraz wyremontowanej niedawno Ossowskiej z wylotem w ulicę Hubala w Kobyłce i dalej do Wyszyńskiego wraz z przyległościami, mieli możliwość skorzystania z jak najdogodniejszych wyjazdów i wjazdów do swoich posesji bez konieczności „rozjeżdżania” ulicy Inżynierskiej. W tym wszystkim jest daleki, szeroki plan i dobry pomysł na usprawnienie ruchu w naszym mieście.

Wracając do budowy ulicy Inżynierskiej, uważam to za ogromny sukces. Po wielu latach zapomnienia, ulica ta usytuowana w centrum Zielonki, wreszcie uzyska taki wygląd, jaki jej się należał od dawna.

Pamiętam spotkanie z mieszkańcami mojego 14 okręgu w kwietniu 2015 roku, kiedy pełna obaw, ale też zdeterminowana mówiłam, że dołożę wszelkich starań, aby tę okolicę doprowadzić do normalności. Mówiono wtedy o braku zgody, o proteście, o tunelu w Przemysłowej. Jedna z moich bardzo aktywnych i zaangażowanych sąsiadek wyraziła wtedy swoje uzasadnione obawy, że jeśli będzie tunel, to po czym pojadą te wszystkie samochody? Po polnej drodze? Otóż widzicie drodzy Państwo, że ciężką odpowiedzialną pracą można dojść do dobrych efektów, z których wszyscy powinniśmy się cieszyć.

Gabriela WIŚNIEWSKA radna okręgu nr 14
grupa MIESZKAŃCY

Znajdź nas na Facebooku

FACEBOOK