Pasjonat szachowy w Zielonce

2018-8-09

Już rok temu przechodząc ulicą Brzozy-Brzeziny zwrócił moją uwagę baner na jednym z domów: Akademia Kształcenia Umysłu w Zielonce i kartka na drzwiach domu turniej szachowy. Niesamowicie mnie to wówczas zaciekawiło, szkoła szachowa w Zielonce?

Okazuje się, że szkoła działa od ok. 4 lat, organizuje turnieje szachowe oraz uczy dzieci w wieku od 7 do 14 lat gry w szachy, a przy okazji wielu innych umiejętności. Dla Pana Sebastiana Sentowskiego, szachisty, sędziego szachowego oraz Wiceprezesa Stowarzyszenia UKS Towarzystwa Szachowego Zieloni Zielonka pasją jest nie tylko gra w szachy, ale również nauczanie tej niezwykłej gry. Dzieci i młodzież w niezwykły sposób chłoną wiedzę, są po prostu wspaniałe.

Gra w szachy uczy tak wielu rzeczy, że trzeba by wymieniać je do jutra. Szachy to życie, tak z ogromnym zaangażowaniem wyjaśniał mi Pan Sebastian:
- uczą umiejętności skupienia się czymś;
- rozwijają sprawność umysłową;
- uczą tego, że każde posunięcie obarczone jest odpowiedzialnością, rodzi skutek;
- przyzwyczajają do godzenia się z porażką;
- uczą cieszyć się zwycięstwem w sposób nieraniący przegranego;
- uczą radzić sobie z emocjami, co przygotowuje do prawdziwego życia, mądrego i odpowiedzialnego;
- uczą kultury, gdy zwycięzca i przegrany gratulują sobie po walce;
- uczą dzieci a często potem ich rodziców, wspólnego spędzania czasu przy grze, zamiast komputerów i telewizji.

Pan Sebastian jest bardzo dumny, gdy jedzie z podopiecznymi na turnieje i widzi, jak cieszą się ze zdobytych nagród. Dawno nie spotkałam kogoś, kto opowiadałby z tak ogromnym zaangażowaniem o swojej pasji.

Myślę, że warto zachęcić dzieci do uczestnictwa w takich zajęciach. Dla rodziców jest przygotowana specjalna strefa z wygodnymi fotelami, kawą i herbatą, a także projektorem, który wyświetla rozgrywki na ścianie. Rodzice mogą oglądać każde posunięcie graczy na profesjonalnych szachownicach elektronicznych, takich jak używa się do rozgrywek na mistrzostwach świata.

Budujące jest to, że są w Zielonce pasjonaci, którzy swoją pasją potrafią tak pozytywnie zarażać innych.
Żeby odwiedzić profil stronę Akademii Kształcenia Umysłu wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam do odwiedzin.

Renata OCHOCIŃSKA radna okręgu nr 2
grupa MIESZKAŃCY 

Znajdź nas na Facebooku

FACEBOOK