Przyszła jesień a z nią smog

2018-10-03

W sobotę 22 września w ramach promowania zachowań proekologicznych rozdawaliśmy sadzonki różnych krzewów. Było to nawiązanie do jednego z naszych punktów programu wyborczego, w którym zobowiązujemy się dążyć do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. To powietrze już niedługo zostanie poddane ciężkiej próbie. U progu sezonu grzewczego, jak każdego roku pojawi się problem nieprzyjemnej woni unoszącej się w powietrzu, problem smogu.

Smog – czym właściwie jest? To nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza, wskutek działalności człowieka (czyli m.in. niewłaściwego ogrzewania domów) oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody (tu znaczenie ma położenie naszego miasta). Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność, stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka, mogą być nawet przyczyną śmierci.

Smog to faktycznie w dużej mierze zjawisko, które tworzymy my ludzie. Winą jest brak świadomości na ten temat, po drugie stosunkowo wysokie ceny opału i stare piecie, a po trzecie niestety zwykłe skąpstwo i ludzka bezmyślność. Ludzie w piecach palą plastikowe butelki, odzież, odpadki spożywcze, stare meble i wszelkie inne ’’zapasy’’, które zawierają w sobie szkodliwe związki chemiczne. Związki te przy spalaniu śmieci w piecach, dostają się wraz z dymem do atmosfery i wszyscy, dosłownie wszyscy jesteśmy tym „częstowani”.

Warto zastanowić się, co tak naprawdę bardziej się opłaca i co jest cenniejsze. A najcenniejsze jest nasze zdrowie! Co może zrobić w tej kwestii samorząd? Do czego będziemy dążyli, jeżeli obdarzycie nas Państwo swoim zaufaniem?

Na pewno potrzebne są rozwiązania systemowe, które powoli wdrażane są przez ustawodawcę. W tym zakresie będziemy wnioskować, proponować i lobbować na rzecz wyposażenia samorządów w niezbędne narzędzia do walki z trucicielami. Będziemy dążyli do zwiększania nasadzeń drzew w naszym mieście, które efektywnie absorbują zanieczyszczenia i „oczyszczają powietrze”. Będziemy stawiali silny nacisk na edukację już od najmłodszych lat – budowanie świadomości jest podstawą. Chcemy również wykorzystywać działania edukacji pozaformalnej. W działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w Zielonce będziemy dążyli do zakupu drona i weryfikacji zgłoszeń o paleniu śmieci poprzez pobieranie próbek, a w następstwie stwierdzenia haniebnego procederu spalania śmieci - przekazywania raportów służbom ochrony środowiska celem wystawiania mandatów. Będziemy rozważali również wdrożenie w Zielonce gminnego programu wymiany starych pieców.

Podejmowane działania będą miały jednak pozytywny skutek, jeżeli podobne lub tożsame będą podejmowane przez gminy sąsiednie.

Zachęcamy i prosimy, abyście zanim wrzucicie do pieca „wszystko, co da się spalić” pomyśleli o swoim zdrowiu, zdrowiu swoich dzieci i pozostałych mieszkańców Zielonki. W tej prośbie nie jesteśmy sami. W naszych działaniach wspiera nas, śląski zespól FRELE, który trzyma za nas kciuki i życząc powodzenia w dążeniu do celu, pozwala wykorzystać swoją interpretację znanej piosenki.

Ewa KOSIŃSKA kandydatka na radną okręgu nr 4
KWW MIESZKAŃCY

Fotorelacja z naszej promocji w dniu 22.09.2018 r.

Znajdź nas na Facebooku

FACEBOOK